II Bieg Rodziny Zakroczymskiej – Żołnierzom Września

Zakroczym, Polska
07.09.2019

Status zawodów

Rejestracja zamknięta

Do rozpoczęcia zawodów zostało

Ilość uczestników

162

Nazwa zawodów

II Bieg Rodziny Zakroczymskiej – Żołnierzom Września

Lokalizacja

Zakroczym, Polska

Start

07.09.2019 15:00

Kategoria zawodów

Biegi

Strona zawodów

http://www.facebook.com/Bieg-Rodziny-Zakroczymskiej

Ograniczenie wiekowe

12

Organizator

Komitet Organizacyjny II Biegu Rodziny Zakroczymskiej

E-mail organizatora

kamil.janczarek2015@gmail.com

Telefon organizatora

+48663785095

Klasyfikacje

5km - niepełnoletni

Dystans

5 km

Płeć

K,M

Wiek

12-17

Uczestników

5


Opłaty

do 01.09.2019

15.00 zł

5km - pełnoletni

Dystans

5 km

Płeć

K,M

Wiek

18-99

Uczestników

124


Opłaty

do 01.09.2019

30.00 zł

1939m - niepełnoletni

Dystans

2 km

Płeć

K,M

Wiek

12-17

Uczestników

14


Opłaty

do 01.09.2019

15.00 zł

1939m - pełnoletni

Dystans

2 km

Płeć

K,M

Wiek

18-99

Uczestników

19


Opłaty

do 01.09.2019

30.00 zł

7 września w Zakroczymiu odbędzie się II edycja Biegu Rodziny Zakroczymskiej, tym razem z dodatkowym hasłem w nazwie „Żołnierzom Września”. Bieg ma na celu promocję sportu, zdrowego trybu życia ale przede wszystkim ma cel edukacyjny i upamiętniający polskich bohaterów.

W II Biegu Rodziny Zakroczymskiej – Żołnierzom Września udział może wziąć każdy. Nie ma znaczenia czy jedną z dwóch tras przebiegniemy czy przejdziemy. Najważniejsza aby się dobrze bawić i oddać hołd Obrońcom Polski w 1939 roku. Organizatorzy przygotowali dwie trasy – 1939 m i 5 km. Na każdego uczestnika który ukończy bieg czeka pamiątkowy medal, na którym znajdzie się z jednej strony orzeł, z drugiej odznaka 2 Pułku Piechoty Legionów, który pod dowództwem pułkownika Ludwika Czyżewskiego bronił Modlina Twierdzy na odcinku Zakroczymia- Fortu I. Dodatkowo każdy uczestnik otrzyma w pakiecie pamiątkową koszulkę. Organizatorzy przewidzieli również coś dla młodszych dzieci – bieg na dystansie 400m. Do tego piknikowana atmosfera na terenie rekreacyjnym nad rzeką Wisłą, namiot żołnierzy 6 Brygady Wojski Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Pileckiego gwarantują moc wrażeń również dla osób towarzyszącym zawodnikom.
Historia „Rodziny Zakroczymskiej” jest bezpośrednio związana z Powstaniem Warszawskim. Bowiem w sierpniu i wrześniu Niemcy uwięzili w Forcie I w Zakroczymiu tysiące mężczyzn w wieku 16 -60 lat, tych którzy mogli wesprzeć niepodległościowy zryw w stolicy. Uwięzieni zostali skazani przez okupanta na śmierć głodową. Temu postanowili przeciwstawić się mieszkańcy Zakroczymia i 36 okolicznych wsi. Wytypowali delegację, która udała się na rozmowy z Niemcami. Jak się okazało negocjacje zakończyły się sukcesem, okupant postawił dwa warunki. Żywność ma być dostarczana nie tylko więźniom ale i Niemcom, którzy ze względu na walki w Warszawie i zbliżający się front mieli problemy z zaopatrzeniem. Drugi warunek – mogą pomóc tylko członkom rodziny. Mieszkańcy z terenów Ziemi Zakroczymskiej znając kilku z więźniów wywołali ich po nazwisku, Ci natomiast podawali dane kolejnych osób. Jakież było zdziwienie Niemców, gdy okazało się, że wszyscy z osadzonych mają rodzinę w okolicznych miejscowościach. Tym sposobem zawiązała się „Rodzina Zakroczymska”. Uratowani od śmierci głodowej po wojnie w ramach wdzięczności odbudowali szkołę w Zakroczymiu, która do dziś nosi dumną nazwę „Pomnik Wdzięczności”.

Dlaczego Żołnierzom Września odpowiedź jest prosta. W tym roku będzie miała miejsce 80 rocznica wybuchu II wojny światowej. Organizatorzy podjęli decyzję, że w tym szczególnym roku należy upamiętnić również obrońców naszych polskich granic. W szczególności Obrońców Twierdzy Modlin i Zakroczymia. Bohaterska obrona żołnierzy dowodzonych przez generała Wiktora Thommee przeszła do legendy, a sam dowódca zapisał się w historii jako jeden z najlepszych podczas kampanii wrześniowej. Twierdza Modlin skapitulowała dopiero dzień po Warszawie, z powodu braku amunicji i na wieść o kapitulacji stolicy. Dodatkowo Niemcy dokonali w Zakroczymiu jednej z największych zborni we wrześniu 1939 roku. Mimo zawieszenia broni zamordowali 500 jeńców i około 100 cywilów. Od miotaczy ognia z podniesionymi rękami poległ między swoimi żołnierzami kapitan Tadeusz Dorant, dowódca III batalionu w 2 Pułku Piechoty Legionów.
Zachęcamy do udziału w II Biegu Rodziny Zakroczymskiej – Żołnierzom Września. Oddajmy hołd polskim bohaterom!

Zapisy: https://dostartu.pl/ii-biegu-rodziny-zakroczymskiej-zolnierzom-wrzesnia-v3612.pl.html?fbclid=IwAR3q7RD4Z28MBJIIOc79cCgSH82nCiiXzpWLYM2hUfctnHM4Ipy8qeHsp68
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/637854190048924/

Dyskusja

Zaloguj się

Zaloguj się Przez facebook
Lub podaj swój email i hasło

Nie masz jeszcze konta uczestnika? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Nie chcesz szybko rejestrować się w zawodach?
Nie chcesz zbierać wyników w swoim koncie?

Zgłoś udział bez logowania

Konto obsługuje

DO:ST:AR:TU

Resetuj hasło

Nie masz jeszcze konta uczestnika? Zarejestruj się

Wróć do logowania

Konto obsługuje

DO:ST:AR:TU

Sprawdź swój email

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość umożliwającą ustawienie nowego hasła.

Konto obsługuje

DO:ST:AR:TU

Zarejestruj się

Załóż konto Przez facebook
Lub podaj swój email i hasło

Masz już konto uczestnika? Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Konto obsługuje

DO:ST:AR:TU